Норми освітлення дитячої кімнати: рекомендації, стандарти та поради для забезпечення комфортного і безпечного середовища для вашої дитини
Дитяча кімната – це місце, де дитина проводить багато часу. Різні характеристики освітлення впливають на зір формується, психологічно-емоційний фон, імунітет, вироблення вітаміну D, необхідного для здоров’я, психологічний розвиток. Чим молодша дитина, тим важливіше правильна організація освітлення.
Загальні правила
У нашій країні нормативи правильного освітлення розроблені і використовуються десятки років. Діють стандарти:
- СП 52. 13330. 2016,
- СНіП 23-05-95,
- Санпін 2. 2. 1/2. 1. 1. 1278-03.
Згідно стандартам джерела світла поділяються на природні і штучні.
Природне світло
До нього відносять, насамперед, сонячне світло. Це основне джерело в денний час доби. Дитячі кімнати обов’язково обладнуються вікнами для надходження денного світла.
Для досягнення нормальної освітленості в денний час застосовують такі правила:
- Розмір вікна повинен бути не менше, передбаченого для житлових зон квартири.
- Найменшою освітленістю володіє північна сторона. Оптимальний варіант розташування вікна: східна чи південна сторона. При північному розташуванні більшу частину дня знадобляться додаткові джерела світла. Розміщення в цьому випадку щільних штор на вікнах не допустимо.
- Зона занять, яка вимагає більше світлового потоку, повинна розташовуватися максимально близько до вікна.
- Краще вибирати для дитячої приміщення з високими стелями. Це візуально робить кімнату світліше.
- У слабо освітлених місцях необхідно передбачити світлові прилади.
Потрібно враховувати, що навіть при дотриманні норм комфортний світ ” для кожного має різний рівень та характеристики. Так дітям з поганим зором, щоб виключити втому очей, знадобиться місцеве освітлення навіть в денний час. Тому у важливих зонах краще розмістити додаткові освітлювальні прилади.
Штучне освітлення
Сюди відносять всілякі світильники: люстри, бра, торшери, світлодіоди, нічні лампи. Бувають загального, місцевого та декоративного призначення. Чим більше різних варіантів буде в кімнаті дитини, тим краще для здоров’я.
Мінімальна і нормальна освітленість
За санітарними правилами мінімальна освітленість дитячої кімнати повинна бути не нижче 200 люкс. При цьому для зони читання, письма, виконання домашніх завдань і активних ігор норма – не менш 300 люкс. Якщо отримане значення не дотягує до норми, доведеться замінити світильники, а місце активного відпочинку, занять і сну оснастити місцевими освітлювальними приладами. При мінімальних значеннях в кімнаті вже можна виконувати не складні, не потребують тривалої зорової навантаження дії. Оптимальний варіант, коли в кожній зоні можна створити світловий потік, близько 500 люкс. Краще якщо він буде формуватися кількома лампами. Так легше підтримувати нормальну освітленість як вдень, так і ввечері.
Колірна температура
У відповідності з цим параметром світлова тональність створюється колірною температурою. Розрізняють теплий, нейтральний і холодне світло. По загальній практиці для дитячої обирають теплі тони. Нейтральні використовують для місцевого світла. Лампи і світильники, що випромінюють в холодному діапазоні, для дитячого приміщення не використовуються. Теплі тони випромінюють в діапазоні денного світла. Їм відповідає колірна температура в діапазоні 4000-5000 кельвінів. Виробник повинен зазначати відповідну інформацію на упаковці. Якщо вона відсутня, краще відмовитися від придбання такої лампи або освітлювального приладу.
Коефіцієнт пульсації
Це показник мерехтіння світла. Згідно з нормативами не повинен перевищувати 5%. Серед сучасної світлотехніки тільки світлодіоди відповідають цьому стандарту.
Електробезпека
У дитячу кімнату всі світлові прилади та лампи вибираються з урахуванням безпеки. Правильно підібраний і безпечний джерело світла відповідає наступним критеріям:
- Сам робочий елемент надійно закритий або захищений,
- Використовується тільки внутрішня електропроводка або внутрішній робочий орган. Всі проводи розміщені в оболонці.
- Світильник досить міцний.
- Матеріали виготовлення безпечні для дитини. Бажано, щоб вони були небьющимися.
- Відсутні знімно-розбірні елементи, або частини, які легко демонтувати фізичним впливом. Щоб уникнути попадання в рот, перекриття дихальних шляхів.
На цьому параметрі ні в якому разі не можна економити. Тільки сертифікований прилад може забезпечити належний рівень безпеки для дитини. Кращою побутової освітлювальною технікою з точки зору вимог електробезпеки визнається продукція зарубіжних марок. Бажано використовувати світильник відомого бренду. Можна порадити світлодіодні прилади ЕРА.
Переваги світлодіодного освітлення і дитячі світильники-нічники
Світлодіоди володіє наступними перевагами:
- Повністю відповідають нормативу пульсації.
- Повністю відповідають вимогам електробезпеки.
- Широкий асортимент марок, моделей, форм і розмірів світлотехніки: нічні лампи, світлодіодні лампи, точкові світильники, світлодіодна стрічка і багато іншого.
- Оптимальні розміри.
- Сучасний дизайн.
З допомогою дитячих світильників-каганців легко виконати зонування кімнати. Вони забезпечують нормальний рівень освітленості в найбільш важливих місцях: ігрова зона або зона активного відпочинку, зона занять, а також неяскраве світло в спальній зоні. При необхідності можна вибрати переносну модель.